21 kwietnia 2017 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyło się spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem – socjologiem i historykiem, a także znanym publicystą i komentatorem przemian społeczno-politycznych. Bohater spotkania bardzo racjonalnie patrzy na polską rzeczywistość i wydaje się twardo stąpać po ziemi, tymczasem pochodzi z domu pełnego… poezji. Jest synem Anny Kamieńskiej i Jana Śpiewaka – małżeństwa poetów. To z uwagi na postać Anny Kamieńskiej współorganizatorka spotkania Marzena Mariola Podkościelna skłoniła profesora do przyjazdu do Krasnegostawu i podzielenia się ze słuchaczami swoimi wspomnieniami. Anna Kamieńska była pisarką związaną z Lubelszczyzną, szczególnym wierszem w jej dorobku jawi się mieszkańcom regionu utwór „Krasnystaw me genuit”: Urodziło mnie miasteczko o dzikiej nazwie półruskiej -/ Krasnystaw odbijał zachody jarzębinowym pluskiem./ Szli zakurzeni żołnierze… Kamieńska urodziła się w niełatwym 1920 roku, 12 kwietnia. Gdy po pięciu latach rodzice zamieszkali w Lublinie, to w tym mieście spędziła resztę dzieciństwa i młodość. W 2015 roku minęła 95. rocznica urodzin poetki. W związku z jubileuszem – czasopismo kulturalne „Nestor” ogłosiło Rok Anny Kamieńskiej i z tej okazji przypomniało jej twórczość, bogaty dorobek literacki i ciekawą biografię. Z kolei w ubiegłym roku minęła 30. rocznica jej śmierci, a także 80. rocznica jej debiutu (jako szesnastoletnia dziewczyna opublikowała wiersz w „Płomyczku”).  Spotkanie z jej synem Pawłem Śpiewakiem stało się niejako podsumowaniem obchodów i kolejną okazją, by obcować z niezwykłą wyobraźnią Kamieńskiej.
      Gość przed licznie zgromadzoną widownią wspominał m.in. swój rodzinny dom. Szczególnie to, jak dużo mieścił on książek, ludowych świątków i jak bardzo był przesycony poezją. Opowiadał o dniu pracy swojej mamy, o miłości rodziców, o przyjaźni Kamieńskiej z ks. Twardowskim, a nawet o zapachu kawy i wielkiej liczbie pięknych filiżanek stojących na półkach. Była to opowieść o sprawach wielkich i pozornie drobnych, bo dopiero jedne i drugie dają pełen obraz człowieka. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna poświęcona Kamieńskiej, a także wystawa jej publikacji pozostających w zbiorach Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie.

Tekst: Monika Nagowska
Fotografie: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie

17 marca 2017 roku w Centrum Kultury w Siennicy Różanej odbył się wernisaż malarstwa Grupy Plastycznej „Tęcza” z Rejowca Fabrycznego. Tworzy ją osiem uroczych pań: Irena Florek, Elżbieta Konopka, Danuta Parada, Beata Szczołko, Grażyna Pukas, Janina Posturzyńska, Barbara Sarnicka i Monika Kasprzak. Artystycznym opiekunem grupy jest znana malarka i rzeźbiarka Teresa Chomik-Kazarian. Uzdolnione panie zainaugurowały w Siennicy Różanej jubileusz 10-lecia powstania grupy. Wystawę otworzyli dwaj dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury „Dworek” w Rejowcu Fabrycznym Anna Łopaciuk oraz Dyrektor Centrum Kultury w Siennicy Różanej Andrzej David Misiura. W spotkaniu udział wzięli miłośnicy sztuki z Rejowca Fabrycznego, Siennicy Różanej, Krasnegostawu i Chełma.
      Z okazji jubileuszu wydano katalog wystawy, w którym znalazły się reprodukcje prac każdej z autorek i opis dokonań artystycznych. Katalog jest dostępny w bibliotece szkolnej.

Tekst: Monika Nagowska
Fotografie: Centrum Kultury w Siennicy Różanej

7 kwietnia 2017 roku Muzeum Regionalne w Krasnymstawie uroczyście zainaugurowało nową wystawę „Sztuka na nouveau - rzecz o epoce secesji”. Wyeksponowano nie tylko zabytki pochodzące z zasobów krasnostawskiego muzeum, ale także secesyjne arcydzieła  wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Płocku, a także pochodzące ze zbiorów prywatnych – na co dzień niedostępnych. Na otwarciu gościli m.in. przedstawiciele samorządu terytorialnego i ks. dziekan Henryk Stanisław Kapica z sąsiadującego z muzeum kościoła św. Franciszka Ksawerego, a także dawni i obecni pracownicy muzeum oraz innych instytucji kultury, miłośnicy historii i sztuki.
      Wystawę uroczyście otworzył dyrektor Artur Capała i wraz z kuratorką odpowiadał na pytania zwiedzających. Zgromadzono eksponaty o różnorodnym charakterze. Od grafik znanych polskich artystów, takich jak Wyczółkowski, Mehoffer i Wojtkiewicz, poprzez rzeźbę reprezentowaną przez „Wodnika” Konstantego Laszczki, dekoracyjne naczynia (m.in. René Lalique), aż po przedmioty codziennego użytku. Uwagę przykuwała rekonstrukcja wnętrza mieszkalnego z epoki z ciekawym secesyjnym wystrojem i charakterystycznymi cechami stylu. Wystawa ma charakter czasowy, można ją podziwiać do 7 czerwca. To niepowtarzalna okazja, aby docenić pomysłowość i oryginalność dawnych artystów i rzemieślników.

Tekst i fotografie: Monika Nagowska
Fotografie: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

Z początkiem wiosny ukazał się trzydziesty dziewiąty numer Czasopisma Artystycznego „Nestor”. Promocja nowego wydania miała miejsce w zawsze gościnnej Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie 30 marca 2017 roku. Autorzy przygotowali dla czytelników szereg ciekawych tekstów, m.in. o nieudanym zamachu na Bolesława Bieruta podczas ogólnopolskich dożynek zorganizowanych w Lublinie w 1950 roku, o postaci Kajetana Koźmiana, dziejach Borowicy oraz historii miejsc kultu religijnego na terenie powiatu. W najnowszym numerze znajdują się również liczne wspomnienia, recenzje książek, relacje z wydarzeń kulturalnych, teksty literackie i popularnonaukowe, jak choćby opowieść o kalendarzu – dawnym i obecnym. A wszystko to wzbogacone ciekawym materiałem ilustracyjnym. Najnowsze wydanie „Nestora” zamykają wspomnienia o ludziach pióra, którzy odeszli w 2016 i 2017 roku. W wyjątkowy sposób przypomniano sylwetkę Arkadiusza Sanna – członka Lubelskiego Oddziału Literatów Polskich, do końca życia mieszkającego w Chełmie. Prezentację multimedialną na jego temat przygotowali dla krasnostawskiej publiczności Iwona Chudoba i Robert Gałan z grupy literackiej „Lubelska 36”. Natomiast osobie związanej szczególnie z Siennicą Różaną – Franciszkowi Piątkowskiemu – poświęcono uroczystą wieczornicę zorganizowaną 1 kwietnia w sali Urzędu Gminy w Siennicy Różanej.
      Tradycją spotkań z „Nestorem” jest wernisaż prac artysty, którego wybrane dzieła reprodukowane są na okładce numeru. Tym razem zaproszeni goście mieli okazję spotkać się z Markiem Podkową malarzem realistą pochodzącym z Rejowca Fabrycznego. Wśród 26 olejnych obrazów jest wiele pejzaży, sceny batalistyczne, inspiracje historią narodowych powstań, a także kilka portretów – w tym własny wizerunek z paletą w dłoni. Marek Podkowa maluje od 40 lat kontynuując rodzinne tradycje - ojciec artysty z upodobaniem tworzył akwarele. Jest współzałożycielem Grupy S.A.M., należy też do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Jego prace można oglądać w Galerii Collegiata do 28 kwietnia w godzinach pracy biblioteki. Natomiast w szkolnej bibliotece jest dostępny najnowszy numer „Nestora”, podobnie jak wszystkie poprzednie numery kompletowane od dziesięciu lat.
      
      Tekst: Monika Nagowska
      Fotografie: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie

 

      12 marca 2017 roku w sali Urzędu Gminy w Siennicy Różanej odbył się kolejny spektakl Teatru Pokoleń – „Kryminalnie w Koziej Wólce”. Scenariusz przedstawienia oparto na książce Sławomira Franca, opublikowanej pod tym samym tytułem. Sztukę reżyserował Tadeusz Kiciński, a na scenie można było zobaczyć w charakterystycznych rolach wiele spotykanych na co dzień osób, m.in. Andrzeja Davida Misiurę dyrektora Centrum Kultury w Siennicy Różanej (jako księdza), Sławomira Franca dawnego nauczyciela w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej (grającego postać komendanta), Agnieszkę Zaworską z Rady Rodziców tejże szkoły i ucznia Daniela Dobosza (jako młodego policjanta).
      Przedstawienie spodobało się tak bardzo, że przy pełnej sali oklaski rozbrzmiewały jeszcze przez długi czas. Aktorzy wraz z reżyserem złożyli szczególne podziękowania Irenie Zarazie, dzięki której teatr został reaktywowany w 2008 roku i w odnowionym składzie wystawił już dziesiątą sztukę. To właśnie ponad sto lat wcześniej w 1913 roku Franciszek Zaraza założył w Siennicy Różanej teatr amatorski. Do końca lat 60-tych XX wieku teatr ten wystawił sto kilkadziesiąt przedstawień, wzbudzając powszechne zainteresowanie. Ciekawość mieszkańców regionu nie słabnie i nowe realizacje cieszą się jeszcze większą popularnością niż te dawne.
      Najnowszy spektakl obejrzeli również przedstawiciele Zespołu Szkół CKR w Siennicy Różanej: dyrektor Jacek Jagiełło, wicedyrektor Anna Kowalik oraz inni pracownicy – Ewa Dobrzańska-Mochniej, Mariola Jagniontkowska i Monika Nagowska.

Tekst: Monika Nagowska
Fotografie: Centrum Kultury w Siennicy Różanej