9 czerwca 2018 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyła się Noc Bibliotek. Krasnostawska książnica jako jedna z 1857 placówek w Polsce włączyła się w to tradycyjnie już organizowane ogólnopolskie wydarzenie. Tym razem pod jubileuszowym hasłem „RzeczpospoCzyta” – m.in. w ten oto sposób środowisko bibliotekarskie świętuje 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Program spotkania był jak zwykle bogaty. Zaplanowano promocję nowego numeru Czasopisma Artystycznego „Nestor” oraz wernisaż Moniki Wolszczak – członka Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych w Lublinie z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie. Na co dzień autorka pracuje jako terapeuta w Zespole Socjoterapii w Chełmie. W Galerii Collegiata zaprezentowała 34 obrazy malowane farbami olejnymi na płótnie (pejzaże i martwe natury) oraz w niezwykle barwny sposób opowiadała o swojej pracy artystycznej – tej „muzyce duszy”, jak to określiła, dzieląc się z gośćmi pasją tworzenia. Ma w dorobku wiele pięknych prac i wiele wystaw. Doskonali się podczas licznych warsztatów artystycznych, a jej obrazy podziwiać można nie tylko w Chełmskiej Galerii „Pasja”, ale też w galeriach na Ukrainie oraz w najnowszym numerze „Nestora” prezentowanym podczas Nocy Bibliotek.
      44. wydanie „Nestora” zawiera oprócz barwnych reprodukcji szereg ciekawych tekstów, m.in. historię II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie (spisaną na 25-lecie szkoły przez Piotra Zielińskiego) i Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Iluzjon” (opracowaną przez opiekuna koła Ewę Magdziarz). Poza tym czytelnicy odnajdą w numerze opis dziejów kolejnych miejscowości w regionie, zestawienie informacji o powiecie krasnostawskim w „Kurjerze Warszawskim” z XIX i początków XX wieku (przygotowane przez Kazimierza Stołeckiego), a także kolejną odsłonę skarbnicy sztuki ludowej, utwory poetyckie i teksty poświęcone historii. Pismo ogłosiło rok 2018 Rokiem Józefa Nikodema Kłosowskiego. Wyjątkowo w najnowszym numerze znajdują się dwa artykuły poświęcone Wiesławowi Krajewskiemu i jeden tekst jego autorstwa na temat zegarów słonecznych. To wyróżnienie sekretarza redakcji jest ze wszech miar zasłużone, gdyż otrzymał on właśnie krasnostawską nagrodę „Złote Karpie”. W takiej chwili warto poznać go lepiej. Gratulujemy!
      
      Tekst: Monika Nagowska

22 maja 2018 roku odbyło się kolejne naukowe spotkanie z astronomią i Wiesławem Krajewskim z cyklu „Z Nestorem do gwiazd”. Tym razem prelegent zaprezentował słuchaczom temat „Muzyka wszechświata” i w zajmujący sposób przedstawił jak muzyka łączy się z kosmosem. Wbrew pozorom związków tych jest niemało. Począwszy od chórów anielskich, średniowiecznych wyobrażeń sfer niebieskich. Poprzez prawa ruchu planet Keplera – muzyczne brzmienie planet i jego dzieło „Harmonię światów”. Aż po obecność muzyki sfer niebieskich w utworach takich kompozytorów jak Beethoven, Vivaldi, Debussy, Penderecki lub grupy Pink Floyd. Współcześnie nawet sondy kosmiczne mają swój wkład w rozwój muzyki wszechświata – odebrane przez nie fale elektromagnetyczne zostały przetworzone w fale słyszalne przez człowieka i dzięki temu wiemy jak brzmi każdy muzyk z zespołu Układu Słonecznego.
      Spotkaniu towarzyszył pokaz prezentacji multimedialnej, prelegent odtworzył też fragmenty wielu utworów muzycznych inspirowanych kosmosem. Na zakończenie zaś zaprosił słuchaczy do oglądania Księżyca i Jowisza przez teleskop. Wszystko przy odgrywanym na horyzoncie spektaklu wyładowań atmosferycznych. Kto powiedział, że muzyka nieba musi być anielsko łagodna? Burzowa aura też ma swoich fanów.
      
      Tekst: Monika Nagowska

19 maja 2018 roku grupa bibliotekarzy, nauczycieli z krasnostawskich szkół i z Siennicy Różanej oraz uczniów wybrała się na IX Warszawskie Targi Książki. Wydarzenie odbywało się w czasie od 17 do 20 maja na gościnnym Stadionie Narodowym. Wybór stadionu – na co dzień pełniącego przecież inne funkcje – uzasadniała skala przedsięwzięcia. W targach wzięło udział 1000 twórców i niemal 800 wystawców z 32 krajów. Nie byli to sami wydawniczy giganci znani w branży (Wielka Brytania, USA, Niemcy, Francja), ale również przedstawiciele tak odległych krajów jak Argentyna, Indie, Tajwan czy Bangladesz. Dla odwiedzających przewidziano ok. 1500 wydarzeń – spotkań z autorami, konkursów, konferencji, warsztatów, wystaw, branżowych podsumowań i debat. Tematem przewodnim tegorocznych targów było 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale oferta wydawnicza wykraczała szeroko poza publikacje rocznicowe i wątki historyczne. Dla miłośników określonych typów literatury przewidziano specjalne strefy – kryminału, fantastyki, kultury górskiej, czy też popkultury. To w ramach tych stref odbywały się spotkania autorskie z najbardziej znanymi pisarzami, pokazy i debaty.
      Co prawda krasnostawsko-siennicka grupa miłośników książek mogła uczestniczyć w tej największej czytelniczej imprezie tylko przez jeden dzień, ale za to miała sporą mobilizację, żeby jak najlepiej wykorzystać tę okazję. Dzięki szczegółowemu programowi targów dostępnemu na oficjalnej stronie wydarzenia możliwe stało się zaplanowanie dnia w taki sposób, by poznać osobistości ze świata literatury (noblistę Orhana Pamuka), porozmawiać ze znanymi autorami (Olgą Tokarczuk, Hanną Suchocką, Henrykiem Sawką, Krzysztofem Vargą i in.), a nawet odnowić kontakty z… Markiem Kusibą - przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego i współzałożycielem Wakacyjnej Akademii Reportażu w Siennicy Różanej. Szczęśliwym trafem Marek Kusiba był obecny na targach i dzięki temu Biblioteka Publiczna w Siennicy Różanej oraz niżej podpisany bibliotekarz z pobliskiej szkoły otrzymali piękne dedykacje w egzemplarzach najnowszej książki „Ryszard Kapuściński z daleka i z bliska”.
      Był to dzień pełen wrażeń. Zamiast emocji sportowych stadion wypełniały emocje czytelnicze, ale skoro miłośników książek przybywa – reszta świata musi się liczyć z ich niepowstrzymaną ekspansją. Dobra literatura bywa przecież lepsza od najlepszego meczu.
      
      Tekst i fotografie: Monika Nagowska

Galeria Colegiata działająca przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie przyzwyczaiła swoich czytelników do cyklicznych wystaw obrazów malowanych przez artystów związanych z regionem. Miłą niespodzianką okazał się wernisaż prac Zygmunta Jarmuła zorganizowany 18 maja 2018 roku. Obok obrazów w galerii znalazły miejsce niezwykłe rzeźby. Autor jest bowiem absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie ukończył studia na wydziale rzeźby. Zygmunt Jarmuł mieszka w Szczebrzeszynie, ale z Kranymstawem łączą go więzy rodzinne - stąd obecność na wernisażu wielu miłośników sztuki, ciekawych warsztatu artysty. Zaprezentowana próbka twórczości świadczy o wszechstronnych zainteresowaniach autora (15 pejzaży, rzeźby w drewnie i gipsie, ceramika, fotografie instalacji przestrzennych) i o jego niezwykłej wyobraźni. Oryginalne prace – również te z wypalonej gliny nazwane „jarmulakami” – zrobiły duże wrażenie na gościach galerii. Zygmunt Jarmuł znany jako autor pomnika chrząszcza w Szczebrzeszynie, objawił się krasnostawskiej publiczności jako artysta podążający różnymi drogami, o bogatym doświadczeniu i ciekawym stylu.
      
      Tekst: Monika Nagowska

12 kwietnia 2018 roku w Centrum Kultury w Siennicy Różanej odbyła się promocja najnowszego numeru Czasopisma Społeczno-Kulturalnego „Ziarno” połączona z wernisażem Andrzeja Davida Misiury. Dyrektor Centrum Kultury po zaprezentowaniu kilkunastu innych artystów, w końcu uległ namowom współpracowników i zgodził się pokazać swoje obrazy. W Galerii Maestro znalazły się pejzaże, portrety i przykłady sztuki sakralnej. Autor zgodził się także na przeprowadzenie zwyczajowego wywiadu z bohaterem numeru, tym razem to on sam stanął „w ogniu pytań”, a ponieważ udzielał odpowiedzi chętnie i z typowym dla siebie poczuciem humoru – rozmowa biegła wartko, a widzowie mogli się dzięki niej dowiedzieć wielu interesujących faktów. Na zakończenie tej części spotkania, Anna Kowalik - wicedyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej - wręczyła Andrzejowi Davidowi Misiurze list gratulacyjny i podziękowała nie tylko za piękną wystawę, ale także za współpracę Centrum Kultury ze szkołą.
      Gośćmi honorowymi spotkania było rodzeństwo – pani Elżbieta i pan Stefan – dzieci Józefa Ciechana, artysty rzeźbiarza pochodzącego z Siennicy Różanej, autora pomnika ustawionego w krasnostawskim parku, popiersia Józefa Piłsudskiego znajdującego się w Siennicy Różanej i wielu innych ciekawych prac. Ich obecność była nieprzypadkowa, bowiem w najnowszym numerze „Ziarna” znalazły się obszerne wspomnienia Józefa Ciechana, przepisane z trzech rękopisów przez pracowników Biblioteki Publicznej w Siennicy Różanej i zredagowane w jednolitą opowieść przez Monikę Nagowską. Józef Ciechan w tekście, któremu redakcja nadała tytuł „Krzyż wpisany w historię”, w porywający sposób opowiada o trudnej drodze ku zdobyciu artystycznych szlifów, o wydarzeniach z okresu wojny i okupacji, a także późniejszych losach i szczęśliwym odnalezieniu krucyfiksu zagubionego w wojennej zwiertusze. Tekst wzbogacają liczne archiwalne zdjęcia. Jest to pierwsze opracowanie wspomnień Józefa Ciechana i pierwsza ich publikacja. Oprócz „Krzyża wpisanego w historię” w najnowszym numerze „Ziarna” czytelnicy znajdą kolejny odcinek „Spacerku z Augustem” (czyli Augustem Cieszkowskim - patronem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej). Nosi on tytuł „Pod opieką świętych patronów” i dotyczy kościoła w pobliskim Surhowie fundowanego przez Cieszkowskich na początku XIX wieku. W „Ziarnie” przeczytać też można artykuły o wybranych szkolnych uroczystości i kalendarium obejmujące wszystkie wydarzenia w regionie, a także wybrane wiersze ucznia Sebastiana Filipczuka i opis jego debiutanckiego tomiku „W mgnieniu oka”, wydanego przez szkolną bibliotekę.
      To kolejne spotkanie ze sztuką i słowem pisanym uświetniły swoim występem tancerki z zespołu „No name” (z nowym układem choreograficznym) oraz wokaliści ze Strefy Wokalnej CK.
      
      Tekst: Monika Nagowska
      Fotografie: Centrum Kultury w Siennicy Różanej