25 czerwca 2018 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyło się spotkanie z autorami książki „Dzieje kościoła i parafii pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie”. Na spotkanie przybył ks. prałat Henryk Kapica, z którym autorzy współpracowali podczas pisania książki, a także przedstawiciele władz samorządowych, ludzie kultury, sponsorzy. Co ciekawe, książka powstała z inicjatywy uczniów – Jakuba Kalmana i Weroniki Czyżyckiej z Koła Miłośników Biblioteki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie. Napisali ją wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem Bogumiłą Bęcal i nauczycielem katechetą Sylwią Młynarczyk-Rysak.
      Impulsem do pracy nad tą publikacją stało się zdobycie I miejsca w Powiatowym Konkursie Historycznym „Ocalmy naszą przeszłość”. Zwycięska praca uczniów poświęcona była historii tego właśnie dawnego jezuickiego kościoła. Książka to niemal 300 stron, cytaty z dawnych dokumentów, zestawienia faktów historycznych, szczegółowy opis wystroju wnętrza, wyglądu ołtarzy, a także bogaty materiał ikonograficzny, dzięki któremu można poznać niewidoczne na co dzień interesujące malarskie detale. Publikacja zawiera obszerną bibliografię.
      Autorzy podkreślili, że ich książka ukazuje się w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileusz stał się doskonałą okazją do przypomnienia historii najpiękniejszego zabytku Krasnegostawu i refleksji nad tym co pozostawiamy następnym pokoleniom.

Tekst: Robert Bobryk
Fotografie: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie