Galeria Colegiata działająca przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie przyzwyczaiła swoich czytelników do cyklicznych wystaw obrazów malowanych przez artystów związanych z regionem. Miłą niespodzianką okazał się wernisaż prac Zygmunta Jarmuła zorganizowany 18 maja 2018 roku. Obok obrazów w galerii znalazły miejsce niezwykłe rzeźby. Autor jest bowiem absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie ukończył studia na wydziale rzeźby. Zygmunt Jarmuł mieszka w Szczebrzeszynie, ale z Kranymstawem łączą go więzy rodzinne - stąd obecność na wernisażu wielu miłośników sztuki, ciekawych warsztatu artysty. Zaprezentowana próbka twórczości świadczy o wszechstronnych zainteresowaniach autora (15 pejzaży, rzeźby w drewnie i gipsie, ceramika, fotografie instalacji przestrzennych) i o jego niezwykłej wyobraźni. Oryginalne prace – również te z wypalonej gliny nazwane „jarmulakami” – zrobiły duże wrażenie na gościach galerii. Zygmunt Jarmuł znany jako autor pomnika chrząszcza w Szczebrzeszynie, objawił się krasnostawskiej publiczności jako artysta podążający różnymi drogami, o bogatym doświadczeniu i ciekawym stylu.