12 kwietnia 2018 roku w Centrum Kultury w Siennicy Różanej odbyła się promocja najnowszego numeru Czasopisma Społeczno-Kulturalnego „Ziarno” połączona z wernisażem Andrzeja Davida Misiury. Dyrektor Centrum Kultury po zaprezentowaniu kilkunastu innych artystów, w końcu uległ namowom współpracowników i zgodził się pokazać swoje obrazy. W Galerii Maestro znalazły się pejzaże, portrety i przykłady sztuki sakralnej. Autor zgodził się także na przeprowadzenie zwyczajowego wywiadu z bohaterem numeru, tym razem to on sam stanął „w ogniu pytań”, a ponieważ udzielał odpowiedzi chętnie i z typowym dla siebie poczuciem humoru – rozmowa biegła wartko, a widzowie mogli się dzięki niej dowiedzieć wielu interesujących faktów. Na zakończenie tej części spotkania, Anna Kowalik - wicedyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej - wręczyła Andrzejowi Davidowi Misiurze list gratulacyjny i podziękowała nie tylko za piękną wystawę, ale także za współpracę Centrum Kultury ze szkołą.
      Gośćmi honorowymi spotkania było rodzeństwo – pani Elżbieta i pan Stefan – dzieci Józefa Ciechana, artysty rzeźbiarza pochodzącego z Siennicy Różanej, autora pomnika ustawionego w krasnostawskim parku, popiersia Józefa Piłsudskiego znajdującego się w Siennicy Różanej i wielu innych ciekawych prac. Ich obecność była nieprzypadkowa, bowiem w najnowszym numerze „Ziarna” znalazły się obszerne wspomnienia Józefa Ciechana, przepisane z trzech rękopisów przez pracowników Biblioteki Publicznej w Siennicy Różanej i zredagowane w jednolitą opowieść przez Monikę Nagowską. Józef Ciechan w tekście, któremu redakcja nadała tytuł „Krzyż wpisany w historię”, w porywający sposób opowiada o trudnej drodze ku zdobyciu artystycznych szlifów, o wydarzeniach z okresu wojny i okupacji, a także późniejszych losach i szczęśliwym odnalezieniu krucyfiksu zagubionego w wojennej zwiertusze. Tekst wzbogacają liczne archiwalne zdjęcia. Jest to pierwsze opracowanie wspomnień Józefa Ciechana i pierwsza ich publikacja. Oprócz „Krzyża wpisanego w historię” w najnowszym numerze „Ziarna” czytelnicy znajdą kolejny odcinek „Spacerku z Augustem” (czyli Augustem Cieszkowskim - patronem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej). Nosi on tytuł „Pod opieką świętych patronów” i dotyczy kościoła w pobliskim Surhowie fundowanego przez Cieszkowskich na początku XIX wieku. W „Ziarnie” przeczytać też można artykuły o wybranych szkolnych uroczystości i kalendarium obejmujące wszystkie wydarzenia w regionie, a także wybrane wiersze ucznia Sebastiana Filipczuka i opis jego debiutanckiego tomiku „W mgnieniu oka”, wydanego przez szkolną bibliotekę.
      To kolejne spotkanie ze sztuką i słowem pisanym uświetniły swoim występem tancerki z zespołu „No name” (z nowym układem choreograficznym) oraz wokaliści ze Strefy Wokalnej CK.
      
      Tekst: Monika Nagowska
      Fotografie: Centrum Kultury w Siennicy Różanej