„Nestor” po swoich dziesiątych urodzinach nie spoczął na laurach. Okazał się równie aktywny, jak przed jubileuszem. W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie promocja 41 numeru odbyła się 21 września, a numeru 42 – 14 grudnia 2017 roku. W obu przypadkach goście najpierw spotkali się w Galerii Collegiata. We wrześniu swój wernisaż miał Zbigniew Antoniak, który przez wiele lat pracował w Siennicy Różanej, sprawując z ramienia Urzędu Gminy pieczę nad miejscową kulturą. Zaprezentował na wystawie 26 prac - pejzaże, abstrakcje, kompozycje z elementami kubistycznymi i obrazy rozgwieżdżonego nieba. Ponieważ artysta maluje od połowy lat osiemdziesiątych, ma za sobą niejedną wystawę. Należy do siennickiej Grupy Plastycznej „Osiemnastka”. W kolejnym numerze zaprezentowała się Monika Kasprzak, która do Galerii Collegiata przywiozła 36 prac – pejzaży i martwych natur malowanych suchymi pastelami. Należy do Grupy Plastycznej „Tęcza”, działającej w Rejowcu Fabrycznym. Wspólnie z koleżankami uczestniczyła w zbiorowej wystawie „Tęczy” zorganizowanej w Centrum Kultury w Siennicy Różanej oraz w wielu innych, w tym indywidualnych. Oprócz malarstwa w kręgu jej zainteresowań znajduje się sport. Realizuje też swoje kulinarne pasje przygotowując artystyczne torty w stylu angielskim. Oboje artystów stało się bohaterami najnowszych numerów „Nestora” i dzięki temu reprodukcje ich prac trafiły do naprawdę szerokiego kręgu odbiorców.

„Nestor” – o czym świadczą kolejne numery - pozostał tak samo interesujący jak w pierwszej dekadzie swojego istnienia. W numerze 41 czytelnicy mogli przeczytać m.in. o biskupie Krzysztofie Andrzeju Janie Szembeku (rok 2017 jest jemu poświęcony), o zamku w Krupem i innych zabytkach w regionie, a także relację z obchodów stulecia LO im. Władysława Jagiełły i teksty nadesłane na powiatowy konkurs „Legendy ziemi krasnostawskiej”. Natomiast w numerze 42 przygotowano obszerny artykuł na temat twórczości Stanisława Bojarczuka, opis dziejów Łopiennika, przypomnienie postaci bł. ks. Zygmunta Pisarskiego i spis absolwentów krasnostawskiego liceum z okazji jego stulecia. Wnętrze tego numeru zdobiły artystyczne fotografie Wodnego Dołu wykonane przez ks. dziekana Henryka Kapicę, a także prezentacja Stowarzyszenia Twórców Ludowych.  Ozdobą wydawnictw tradycyjnie są też rysunki – tym razem Tadeusza Kicińskiego i Edwarda Siekierzyńskiego. Poza tym stali czytelnicy „Nestora” mogli znaleźć w czasopiśmie swoje ulubione działy, np.: cytaty tyczące Krasnegostawu z dawnej prasy, recenzje nowych książek, relacje z wydarzeń, poezję, popularnonaukowy cykl o zegarach słonecznych, czy fotograficzny przewodnik po polskich miastach – Lublinie i Krakowie.

Ta różnorodność pozwala utrzymać przy lekturze wierną rzeszę czytelników i zdobywać nowych miłośników pisma.  Jest bowiem „Nestor” gwiazdą wydawniczą na skalę znacznie większą niż powiat. „Per aspera ad astra” i „Z Nestorem do gwiazd”. Nie ma w tym przesady. Spotkania miłośników astronomii, organizowane pod takim właśnie hasłem, odbyły się przy pogodnym nocnym niebie 3 sierpnia i 28 listopada.  A skoro można się z sekretarzem redakcji zabrać w kosmos - znaczy to, że dla „Nestora” nie ma rzeczy niemożliwych.

 

Tekst: Monika Nagowska

Fotografie: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie