W pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 w szkolnej bibliotece zgodnie z planem wykonano kilka wystaw okolicznościowych: „Karol Bunsch – Przygoda z historią” (w 30. rocznicę śmierci pisarza), „Rok Marszałka” (poświęcona Józefowi Piłsudskiemu) oraz „Teatr mój widzę ogromny” (na temat scenicznych realizacji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego). Ostatnia z ekspozycji została również wykorzystana podczas Narodowego Czytania „Wesela”, w pomysłowy sposób zorganizowanego w internacie. Nowy rok szkolny – oprócz typowych działań bibliotecznych – przyniósł też zadania o odmiennym charakterze. W realizacji wielu uczestniczyli uczniowie z koła „Kalejdoskop kultury”.
      Przy udziale biblioteki  zrealizowano dwie uroczystości szkolne. 10 listopada odbyła się gminna akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dekoracje, lista gości i zaproszenia powstały właśnie w szkolnej bibliotece, przygotowano je we współpracy z innymi nauczycielami. Podobnie dzięki współpracy z kadrą pedagogiczną i uczniami możliwe stało się przygotowanie 17 listopada Jesiennych Spotkań Artystycznych, czyli pokazu talentów dla publiczności z całego regionu. Do bibliotekarza i współpracujących z nim nauczycieli należało opracowanie zaproszeń, scenariusza, przygotowanie uczniów uzdolnionych plastycznie do występu przed publicznością, oprawa prac plastycznych i prowadzenie uroczystości. Dodatkowo z okazji Jesiennych Spotkań biblioteka opublikowała tomik wierszy Sylwestra Filipczuka zatytułowany „W mgnieniu oka”. Zainteresowanie uczniów fotografią zaowocowało sukcesem w powiatowym konkursie „Krasnostawskie, jakie cudne…” – uczennice zdobyły I i III miejsce, a ich prace zostały wyeksponowane najpierw w szkole podczas wernisażu, a następnie w trakcie podsumowania konkursu w I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Opis działań podjętych w tym zakresie znajduje się na stronie internetowej szkoły i biblioteki. Podobnie jak opis wyjazdu na Międzynarodowe Targi Książki do Krakowa, który 28 października zorganizowali zaprzyjaźnieni bibliotekarze z Zespołu Szkół nr 1 w Krasnymstawie.
      W ramach promocji szkoły, biblioteka zaangażowała się w przygotowanie stoiska promocyjnego podczas gminnych dożynek w Kraśniczynie (3 września). W nowym numerze „Ziarna” (2017 nr 44) opublikowano szczegółowe relacje z kilku szkolnych wydarzeń, a pozostałe zamieszczono w obszernym kalendarium. Do bibliotekarza należało też opracowanie informacji na potrzeby szkolnej strony internetowej, a także publikowanie artykułów o patronie szkoły nie tylko w „Ziarnie”, ale też w „Wieściach Akademickich” (czasopiśmie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu). Szczególnym wyzwaniem była promocja szkoły podczas I Kongresu Kultury Województwa Lubelskiego 6 września. Uczestnicy Kongresu byli pod wrażeniem ilości wydarzeń, w które jest zaangażowany Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Biblioteka od wielu lat współpracuje z instytucjami kultury w regionie, dzięki czemu zapewnia bieżący dostęp do oferty kulturalnej i zyskuje sprzymierzeńców w prowadzonej pracy wychowawczej.
      W pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 bibliotekarz uczestniczył w życiu szkoły i środowiska pozaszkolnego podobnie jak w latach poprzednich. Otrzymał też Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Drugi semestr zapowiada się równie pracowicie jak ten pierwszy.
      
      Tekst: Monika Nagowska