Któż z nas nie zastanawia się od czasu do czasu: „Ciekawe, co też on/ona myśli?”. Jak świat światem marzymy o tym, aby wiedzieć o innych więcej niż wiemy. Cóż, strzeżcie się spełnionych marzeń, bo ciekawość wiedzie nie do nieba lecz wręcz przeciwnie. Z jednym wszakże wyjątkiem – gdy przenikamy ludzkie tajemnice ubezpieczani przez kreację literacką, stworzoną przez dociekliwego pisarza.

To właśnie umożliwiła czytelnikom Magda Stachula, która 27 lipca 2017 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie promowała swoją najnowszą powieść. Po „Idealnej” wydała thriller psychologiczny zatytułowany „Trzecia”. Bohaterka jest z zawodu psychoterapeutką i pewnego dnia przekonuje się, że wokół niej zaczynają dziać się niepokojące rzeczy – słyszy dźwięk flesza, ktoś ją śledzi, ktoś stoi pod drzwiami domu. Intryga rozwija się we własnym niepokojącym rytmie, równie ciekawy jest sposób opisu. Magda Stachula przenosi czytelnika w zamknięty świat myśli swoich bohaterów, wyznacza im bowiem role pierwszoosobowych narratorów powieści. Fabułę poznajemy przechodząc przez strumień świadomości kilku osób, obserwujących i oceniających wydarzenia niejednokrotnie w zupełnie odmienny sposób. Taki typ narracji nie pozwala czytelnikom na rozleniwienie, bo nawet jeśli na chwilę zapada emocjonalna cisza, to znaczy tylko, że znaleźli się w oku cyklonu.

Rozmowę z Magdą Stachulą poprowadziła Elżbieta Patyk – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie. Wręczyła też autorce kwiaty w podziękowaniu za miłe popołudnie z „Trzecią”. Do gratulacji przyłączyli się również – Wojciech Hryniewicz (Sekretarz Powiatu) i Krzysztof Gałan (Sekretarz Urzędu Miasta).

Fotografie: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie