26 kwietnia 2017 roku w historycznym budynku hotelu Bazar Poznański odbyła gala wręczenia Wawrzynów Pracy Organicznej. Wyróżnienie to przyznawanie jest w związku z obchodami Dni Pracy Organicznej, które po raz szósty zorganizowała Unia Wielkopolan. Wawrzyny trafiają do osób i instytucji przyczyniających się do rozwoju Wielkopolski pod względem gospodarczym, kulturowym i społecznym. Tegoroczne obchody odbywały się pod patronatem Augusta Cieszkowskiego. Do wygłoszenia prelekcji na jego temat zostali zaproszeni państwo Ewa Jarosława i Włodzimierz Buczyńscy – znawcy życia i działalności tego wielkiego Polaka. W uznaniu ich zasług na rzecz rozwoju regionu i wzmacniania etosu pracy organicznej, burmistrz miasta i gminy Swarzędz – Marian Szkudlarek – wystąpił z wnioskiem o przyznanie Wawrzynu państwu Buczyńskim. Kapituła w pełni podzieliła zdanie gospodarza ziemi swarzędzkiej i nagrodę tę (w kategorii „Edukacja”) podczas uroczystości wręczył wyróżnionym prezydent Unii Wielkopolan Paweł Leszek Klepka. 

Statuetka przypomina wieniec laurowy, została zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza Michała Wielopolskiego. Jeśli ktoś zna dokonania państwa Buczyńskich, z pewnością uzna, że to laury w pełni zasłużone. Świadczy o tym nie tylko dbałość o spuściznę Augusta Cieszkowskiego oraz propagowanie jego myśli i osiągnięć, ale też ich osobiste zaangażowanie we współcześnie prowadzoną pracę organiczną. To co podkreślają – nie tylko z okazji Dni Pracy Organicznej – to znaczenie współdziałania i zespołowego dążenia do określonego celu. Włodzimierz Buczyński, dziękując za wyróżnienie, powiedział podczas gali:
„Nie byłoby nas tutaj mimo naszych zainteresowań, gdyby nie coś o czym organicznicy znakomicie wiedzieli - współpraca, w  ramach zespołu redakcyjnego pisma Wierzeniczenia, które wymyślił Maciej Dominikowski, a ks. Przemek Kompf nas dzielnie wspomaga.  Ale też współpraca z władzami naszej gminy Swarzędz, którym przy tej okazji też serdecznie dziękujemy. A także wszystkim, z którymi przyszło nam współpracować w temacie August Cieszkowski, i których nie zagadaliśmy...”



Drodzy Laureaci! Nie zagadaliście nas, prosimy o więcej.

Tekst: Monika Nagowska