20 września 2016 r. w Internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej gościli państwo Ewa Jarosława i Włodzimierz Buczyńscy. To znani w całym kraju znawcy życia i działalności patrona szkoły Augusta Cieszkowskiego. Imię tego XIX-wiecznego filozofa, naukowca, reformatora rolnictwa i oświaty rolniczej szkoła przyjęła w 2014 roku z okazji jubileuszu 50-lecia. Od tego czasu idee Cieszkowskiego towarzyszą uczniom i nauczycielom, w szkole gromadzone są materiały na temat patrona, zadbano o rozpowszechnianie jego dokonań w środowisku szkolnym i pozaszkolnym.

Spotkanie państwa Buczyńskich z uczniami okazało się nadzwyczaj udane. Młodzieży towarzyszyli: dyrektor Jacek Jagiełło, wicedyrektor Anna Kowalik, kierownik internatu Dawid Jaruga oraz Monika Nagowska, Joanna Troć, Katarzyna Rysak i Marian Sawicki. Prelegenci przygotowali bogaty materiał ilustracyjny, w tym skany dokumentów, fotografie archiwalne i ryciny, zdjęcia miejsc związanych z osobą patrona i dziejami jego rodu. W rytm wyświetlania kolejnych ilustracji toczyła się barwna opowieść o życiu tego wielkiego Polaka oraz o obchodach Roku Augusta Cieszkowskiego. Opowieść tym ciekawsza, że wzbogacona licznymi anegdotami i ujęta w atrakcyjną formę przekazu. Na zakończenie odbył się konkurs na temat Cieszkowskiego - „sprawdzian” wiadomości przekazanych podczas prelekcji. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła Paulina Repeć z klasy II Technikum. Otrzymała w nagrodę numer specjalny „Wieści Akademickich” poświęcony Augustowi Cieszkowskiemu, wydany z okazji 200 rocznicy jego urodzin. W wydawnictwie tym można przeczytać cykl doskonałych artykułów państwa Buczyńskich „Śladami Augusta Cieszkowskiego na Lubelszczyźnie” oraz nieco żartobliwą relację o tym, jak siennicka szkoła ubiegała się o zacnego patrona. Znalazły się tu również reprodukcje plansz z wystawy jubileuszowej. Podczas spotkania zaprezentowano też inne publikacje autorstwa gości. Można z nich korzystać - podobnie jak z wielu innych źródeł wiedzy o patronie - w szkolnej bibliotece.

Przygotowaniem spotkania zajął się nauczyciel bibliotekarz Monika Nagowska we współpracy z wychowawcą Joanną Troć. Państwo Buczyńscy zdobyli sympatię słuchaczy, patron szkoły stanie się dzięki ich opowieści nie tylko bardziej znany, ale też... bliższy.

Tekst: Monika Nagowska
Fotografie: Kamil Chuszcza