August Cieszkowski - patron Zespołu Szkół CKR w Siennicy Różanej - przebywał w naszym regionie w latach 40-tych XIX wieku. Jego siedzibą był okazały pałac w Surhowie. Niestety represje polityczne zmusiły go do emigracji i Surhów musiał ustąpić Wierzenicy pod Poznaniem. W najnowszym 41 numerze "Ziarna" znajduje się pierwszy z cyklu "Spacerek z Augustem" - opowieść o surhowskiej posiadłości tego filozofa i reformatora rolnictwa, spisana przez szkolnego bibliotekarza. Obok opisu pałacu i jego niełatwej historii, w publikacji znajduje się szereg zdjęć archiwalnych oraz współczesnych, dających wyobrażenie o niepowtarzalnym klimacie tego miejsca. Czasopismo dostępne jest w szkolnej bibliotece.

Okazuje się jednak, że to niejedyny spacer z Augustem Cieszkowskim tej jesieni. Dzięki życzliwości regionalistów z okolic Wierzenicy, znanych admiratorów Augusta Cieszkowskiego - państwa Ewy Jarosławy i Włodzimierza Buczyńskich - szkoła pozyskuje na bieżąco informacje o kolejnych wydarzeniach związanych z patronem. Tym sposobem otrzymała też link do najnowszego materiału opracowanego przez regionalną telewizję. A jest to filmowy spacer Aleją Filozofów, położoną na terenie wierzenickiej posiadłości. Aleja została profesjonalnie przygotowana do zwiedzania, opatrzona tablicami informacyjnymi, zyskała też nowe nasadzenia. Zanim młode drzewka osiągną wiek tych, które już dziś ocieniają krętą leśną drogę - ulubione miejsce przechadzek Augusta Cieszkowskiego i jego przyjaciół - zapewne minie sporo czasu. A jednak filozofia i las mają to do siebie, że im są starsze - tym lepsze.

Monika Nagowska