Takimi słowami wspominał swój pobyt w Wierzenicy - w gościnnym dworze Augusta Cieszkowskiego – jego oddany przyjaciel Zygmunt Krasiński. O tym, że jest to miejsce niezwykłe i zapadające w pamięć, przekonała się przed paru laty delegacja z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej, która wzięła udział w obchodach 200. rocznicy urodzin swojego patrona. Daleka wyprawa do Wielkopolski obfitowała w moc wrażeń. Pozostawiła też miłe wspomnienie o życzliwych mieszkańcach, wierzenickim kościele św. Mikołaja i o magicznym domu Augusta Cieszkowskiego, w którym nadal można liczyć na gościnne przyjęcie. 

Nic też dziwnego, że niejednokrotnie odwiedzała Wierzenicę ekipa filmowa. W czerwcu 2014 roku - a więc w roku jubileuszowym - zrealizowano tu program z cyklu „Mój Poznań. Moja Wielkopolska” zatytułowany „Filozof z Wierzenicy” (autorstwa Marka Rezlera i Jacka Hałasika). Wystąpili w nim państwo Kundzewiczowie – właściciele dworu oraz ks. Przemysław Kompf. Natomiast w lipcu 2016 roku udostępniono dokument o historii kościoła „Śni mi się Wierzenica”. Obie produkcje można obejrzeć na YouTube:

„Filozof z Wierzenicy”
https://www.youtube.com/watch?v=6RwXBOVgDtc

„Śni mi się Wierzenica”
https://www.youtube.com/watch?v=x9p0A1z58do

W dworze Augusta Cieszkowskiego w 2017 roku zrealizowano także świąteczną audycję Elżbiety Ruman pt. „Adwent, czyli sianie dobra”. Widzowie mogli wspólnie z gośćmi programu i prowadzącą Dominiką Figurską przypomnieć sobie polskie tradycje adwentowe, wysłuchać pieśni i wspomnień, którymi podzielił się m.in. ks. Przemysław Kompf. Emisja programu miała miejsce na antenie TVP2 - 17 grudnia 2017 roku.


Tekst: Monika Nagowska