Zima trwała w najlepsze, a w Centrum Kultury w Siennicy Różanej niesamowitymi barwami rozkwitły obrazy, wiersze i piosenki. 18 lutego 2018 r. odbył się tu wernisaż malarstwa Teresy Stasiak. Wystawę zatytułowaną „Pomiędzy” otworzył dyrektor Andrzej David Misiura. On też poprowadził interesującą rozmowę z autorką prac. Teresa Stasiak jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, a także do Stowarzyszenia Twórców Kultury „Paleta” w Krasnymstawie. Ma na swoim koncie 16 wystaw indywidualnych i ponad 40 zbiorowych. Tworzy za pomocą farb akrylowych niezwykłe abstrakcje pulsujące kolorami, wibrujące zaskakującym kształtem i tajemniczą energią. Na tę intensywność doznań zwracała uwagę dr Ewa Niestorowicz podczas wernisażu, jaki zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie 26 stycznia 2018 r.: „Tytuł POMIĘDZY (…) wydaje mi się bardzo trafny, ponieważ właśnie pomiędzy przestrzenią, światłem, planami obrazu a nawet pomiędzy znajdującymi się w galerii dziełami  emanuje  siła, witalność, energia, która ma moc uwodzenia odbiorcy i zawładnięcia nim. Z pewnością artystka w swoim cyklu ociera się o magię i wprowadza odbiorcę w świat  nieograniczonych możliwości interpretacji.” Pozostaje zgodzić się z opinią profesjonalisty i poddać działaniu owej magii jaką niosą obrazy prezentowane najpierw w Galerii przy Bramie w Lublinie, a następnie w siennickiej Galerii Maestro.
      Tym bardziej, że tego niedzielnego popołudnia gości oczarowało również… słowo. Wszyscy obecni w Centrum Kultury w Siennicy Różanej otrzymali najnowsze wydawnictwo z serii Biblioteka „Ziarna”, czyli tomik wierszy – nieżyjącej już poetki, dawnej nauczycielki i mieszkanki Woli Siennickiej – Janiny Dobosz zatytułowany „Sen kwitnącej łąki”. Na tom złożyły się wiersze publikowane w zbiorach „Do odległych ramion” (1985 r.) i „Perły mgliste” (1990 r.) oraz utwory dotychczas niepublikowane. Na sali obecny był syn autorki Zdzisław Dobosz i ze wzruszeniem wysłuchał kilku utworów odczytanych przez zaproszonych gości. Swojego obrazu na okładkę użyczył Zbigniew Antoniak, a do prac redakcyjnych – koordynowanych przez Andrzeja Davida Misiurę – włączył się również nauczyciel bibliotekarz z Zespołu Szkół CKR w Siennicy Różanej. Wernisaż i promocję książki połączył recital siennickiego barda Edwarda Słotwińskiego, który akompaniując sobie na gitarze zaśpiewał m.in. kilka piosenek Agnieszki Osieckiej. Za przygotowanie tego niezwykłego spotkania twórcom i dyrektorowi Centrum Kultury dziękowali – Przewodniczący Rady Gminy Waldemar Nowosad i Sekretarz Gminy Dariusz Turzyniecki. Natomiast licznie zgromadzona publiczność nie szczędziła oklasków, co jest najpiękniejszą nagrodą nie tylko dla artystycznych dusz.

Fotografie: Stanisław Romanowicz