Niejeden nestor swoją energią może zaimponować młodzieży. Ten „Nestor” jest nie do pokonania – nie tylko pełen werwy, ale ma wciąż przed sobą przyszłość i wiele do zrobienia. W kolejnych 40 numerach redakcja przyzwyczaiła już czytelników do ciekawej zawartości, wysokiego poziomu tekstów i prac plastycznych, bogatej szaty graficznej i poprawnego, pięknego języka. Nad powstaniem kolejnych wydań pracuje redakcja w składzie: Andrzej David Misiura (redaktor naczelny), Tadeusz Andrzej Kiciński (zastępca redaktora naczelnego), Wiesław Krajewski (sekretarz redakcji) oraz Paweł Piłat i Zbigniew Atras. Z zespołem tym stale współpracuje szereg osób znanych w środowisku dzięki ciekawym nestorowym publikacjom. Poza pojedynczymi przypadkami promocja kolejnych numerów pisma odbywa się w jak zawsze gościnnej Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie, przy ogromnym wsparciu dyrektor Elżbiety Patyk. Tradycyjnie każde ze spotkań rozpoczyna się od wernisażu prac plastycznych bohatera numeru – można je podziwiać w oryginale i… zabrać ze sobą do domu w postaci reprodukcji, będących ozdobą każdego „Nestora”.

Tym razem uroczystość z okazji 10 lat istnienia pisma (i wydania 40. numeru) odbyła się w Krasnostawskim Domu Kultury 20 czerwca 2017 roku. Otworzył ją dyrektor tej instytucji – Damian Kozyrski, następnie głos przekazał redaktorowi naczelnemu – Andrzejowi Davidowi Misiurze. Goście licznie przybyli na spotkanie prześledzili historię wydawania „Nestora”, przypomniano autorów publikujących w nim teksty oraz artystów, którzy udostępnili redakcji swoje prace. Imponująco wypadło zestawienie 40 okładek pisma, w tym najnowszej, na której dumnie wznosiła się uchwycona na fotografii Wieża Eiffla. Jubileuszowy numer „Nestora” miał też szczególne znaczenie dla dużej grupy absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Jego publikacja zbiegła się bowiem ze stuleciem istnienia szkoły. Stąd temat przewodni w postaci historii liceum i opisu współczesnych dokonań oraz prezentacja malarstwa artystycznego absolwentów. Bohaterem numeru był ks. Tadeusz Stasiak, jego obrazy zostały wyeksponowane w sali Krasnostawskiego Domu Kultury podczas jubileuszu, a następnie w galerii Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie.

Redakcja „Nestora” w to niezwykłe czerwcowe popołudnie przyjmowała zasłużone gratulacje zarówno od władz samorządowych, burmistrza Hanny Mazurkiewicz, jak i władz wojewódzkich. Odznaczenia Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymali z rąk kierownika Oddziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Andrzeja Leńczuka – Andrzej David Misiura, Tadeusz Andrzej Kiciński i Wiesław Krajewski. Okolicznościowy list skierowała do Redakcji poseł na Sejm RP Teresa Hałas.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Krasnymstawie. Natomiast na zakończenie spotkania goście zostali poczęstowani tortem ufundowanym z okazji jubileuszu przez Urząd Miasta. Było więc uroczyście, artystycznie i ze smakiem. Dziękujemy Redakcji „Nestora” za 10 wspólnych lat, 40 numerów pisma wydrukowanego w 40 000 egzemplarzy. I… prosimy o więcej.

Fotografie: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie