9 maja 2017 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbyła się konferencja dla nauczycieli „Polubić czytanie… o możliwościach rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów”. Współorganizatorem wydarzenia było Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Chełmie. Temat konferencji wynikał z kierunku polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2016/2017 (rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży). Konferencję otworzyła Małgorzata Lachowska (pełniąca obowiązki dyrektora Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie) i Joanna Grochola (kierownik oddziału LSCDN w Chełmie).

Przed 50 uczestnikami swoją koncepcję pracy z czytelnikami przedstawili następujący prelegenci: Beata Patkowska („Prezentacja metod i technik sprzyjających doskonaleniu kompetencji czytelniczych uczniów”), Katarzyna Kalita („Jak wykorzystać nowe technologie, aby zainteresować uczniów książką”), Jowita Mróz (Skuteczne formy promocji książki i czytelnictwa. Przegląd dobrych praktyk…”), Monika Nagowska („Biblioteczne zaczepki. Rzecz o kulturze czytelniczej w szkole ponadgimnazjalnej”). Konferencji towarzyszyły również warsztaty, m. in. na temat wykorzystania platformy LearningApps do rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów, prowadzone przez Joannę Sobańską.  Uczestnicy – głównie poloniści i bibliotekarze - mieli okazję obejrzeć wystawy towarzyszące wydarzeniu: „Kalendarz świąt intrygujących – książki na każdą okazję”, „Czytam? Oczywiście!”, „Lapbooki”, „Książki jednego autora – portrety malowane piórem”. Otrzymali także materiały dydaktyczne Ośrodka Rozwoju Edukacji i foldery z ofertą Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie.

Fotografie: Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie