7 kwietnia 2017 roku Muzeum Regionalne w Krasnymstawie uroczyście zainaugurowało nową wystawę „Sztuka na nouveau - rzecz o epoce secesji”. Wyeksponowano nie tylko zabytki pochodzące z zasobów krasnostawskiego muzeum, ale także secesyjne arcydzieła  wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Płocku, a także pochodzące ze zbiorów prywatnych – na co dzień niedostępnych. Na otwarciu gościli m.in. przedstawiciele samorządu terytorialnego i ks. dziekan Henryk Stanisław Kapica z sąsiadującego z muzeum kościoła św. Franciszka Ksawerego, a także dawni i obecni pracownicy muzeum oraz innych instytucji kultury, miłośnicy historii i sztuki.
      Wystawę uroczyście otworzył dyrektor Artur Capała i wraz z kuratorką odpowiadał na pytania zwiedzających. Zgromadzono eksponaty o różnorodnym charakterze. Od grafik znanych polskich artystów, takich jak Wyczółkowski, Mehoffer i Wojtkiewicz, poprzez rzeźbę reprezentowaną przez „Wodnika” Konstantego Laszczki, dekoracyjne naczynia (m.in. René Lalique), aż po przedmioty codziennego użytku. Uwagę przykuwała rekonstrukcja wnętrza mieszkalnego z epoki z ciekawym secesyjnym wystrojem i charakterystycznymi cechami stylu. Wystawa ma charakter czasowy, można ją podziwiać do 7 czerwca. To niepowtarzalna okazja, aby docenić pomysłowość i oryginalność dawnych artystów i rzemieślników.

Tekst i fotografie: Monika Nagowska
Fotografie: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie