W 2016 roku regularnie odbywały się promocje nowych numerów Czasopisma Artystycznego „Nestor”. Spotkania te odbywały się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie - 5 maja (nr 35), 19 lipca (nr 36) i 13 października (nr 37).

Wiosennemu spotkaniu z „Nestorem” w dniu 5 maja towarzyszyła wystawa prac Antoniny Dudkiewicz – krasnostawianki, która maluje od 17 lat i należy do Grupy Plastycznej „Paleta”. Reprodukcje jej obrazów zdobiły okładkę „Nestora”. Natomiast wewnątrz numeru na czytelników czekał ciekawy artykuł o organach krasnostawskich (które  trafiły do kościoła w Siennicy Różanej i pozostawały w nim do 1901 roku), o zamku i miejskich obwarowaniach Krasnegostawu oraz ciekawych postaciach żyjących w regionie. Miłośnicy historii dzięki Kazimierzowi Stołeckiemu mogli przejrzeć dawną prasę z doniesieniami o lokalnych wydarzeniach. Natomiast miłośnicy literatury mieli okazję  zagłębić się w lekturze wierszy i prozy, a także przeczytać recenzje nowych książek i relacje z wydarzeń kulturalnych. Znalazło się też miejsce dla Augusta Cieszkowskiego – patrona Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Niżej podpisany nauczyciel bibliotekarz - w porozumieniu z państwem Ewą Jarosławą i Włodzimierzem Buczyńskimi – ustalił autorkę portretu Augusta z 1855 roku, przypisywanego Elżbiecie Jaraczewskiej. Po interwencji w Muzeum Narodowym w Warszawie skorygowano błąd w wirtualnym katalogu i obraz przypisano Elżbiecie Krasińskiej. Tekst zawierał opis dochodzenia do prawdy oraz przybliżał fakty z życia patrona i jego przyjaciół.

Również lato rozpoczęło się promocją nowego numeru „Nestora”. 19 lipca w Galerii Collegiata Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie wyeksponowano prace Jadwigi Sałagi – artystki należącej do krasnostawskiej „Palety”. Była to pierwsza indywidualna wystawa autorki, na której zgromadzono 30 prac malowanych techniką akrylową. W lipcowym numerze czasopisma znalazł się artykuł ks. Henryka Kapicy o krasnostawskim kapłanie ks. Leopoldzie Zgodzińskim. Zaprezentowano także sylwetki żołnierza Jana Zaprawy Ostromęckiego, ks. Grzegorza Wężyka z Gorzkowa. Ważne miejsce zajęły relacje z obchodów Roku Anny Kamieńskiej oraz o przyznaniu Nagrody Kamieńskiej dla Mariana Janusza Kawałki, a także wspomnienie o Stanisławie Bojarczuku. Miłym akcentem była publikacja dwóch recenzji napisanych przez nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Była to recenzja tomiku Stanisława Chmielewskiego „Węzeł losu” napisana przez Ewę Dobrzańską-Mochniej oraz zbioru wierszy Józefa Banaszaka „Jak niewysłany list” autorstwa szkolnego bibliotekarza. Oprócz tego opublikowano informację o ukazaniu się nowego wydawnictwa poświęconego patronowi szkoły, zatytułowanemu „August Cieszkowski in memoriam 1814-2014”.

Kolejne spotkanie z „Nestorem” odbyło się 13 października. Plastykiem prezentowanym na łamach pisma i w stylowych wnętrzach Galerii Collegiata był Stanisław Dobrowolski – wieloletni komisarz plenerów w Wierzbicy, doświadczony i utalentowany artysta zafascynowany Kresami. W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie wyeksponowano jego 34 obrazy olejne i 9 rysunków. Kresy przywołane zostały nieprzypadkowo, gdyż redakcja ogłosiła rok 2016 Kresowym Rokiem Stanisława Pilata – naukowca, pisarza i pedagoga urodzonego w Krasnymstawie w 1802 roku. Jego sylwetkę przybliżył czytelnikom Artur Borzęcki. W numerze znalazły się też opracowania o parafii unickiej w Krupem, o miejscowości Borowica, dziejach zakonu jezuitów w Krasnymstawie, a także ciekawe wspomnienia, poezja i proza.

„Nestor” na stałe wpisał się w krasnostawską kulturę, towarzyszy czytelnikom przez kolejne lata, jest znany daleko poza granicami powiatu – wędruje w pocztowych przesyłkach po całym kraju. A jednak pismo jest ważne nie tylko w swej fizycznej postaci. Goście podczas promocji nowego numeru otrzymują bezpłatne egzemplarze, ale mogą też porozmawiać z autorami, obcować ze sztuką, wymieniać informacje o kulturalnych wydarzeniach i nowościach wydawniczych. Spotkania z „Nestorem” nadal inspirują - ożywiają umysł i serce.

Fotografie: Powiatowa Biblioteka Publiczna