Wtajemniczeni wiedzą, że Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie ma własną… galerię. W Galerii Collegiata odbywają się wystawy malarstwa i fotografii, a działalność ekspozycyjna wpisana jest na stałe w funkcjonowanie placówki. 17 marca 2016 roku odbył się tu wernisaż fotografii Małgorzaty Tokarczyk. Wystawa została opatrzona tytułem: „Opowiedz mi ich historię”. Ponieważ autorka mieszka w Kraśniczynie na wystawę przybyli jej przyjaciele i znajomi z Kraśniczyna oraz miłośnicy sztuki z Krasnegostawu i  okolic. Wśród gości obecni byli także przedstawiciele samorządu lokalnego - Wójt Gminy Kraśniczyn Małgorzata Sapiecha, przedstawiciel Zarządu Powiatu Marcin Zając, Sekretarz Powiatu Wojciech Hryniewicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Edward Kawęcki. Ekspozycję stanowiło czterdzieści fotografii wykonanych przez młodą uzdolnioną autorkę – dynamicznych lub nastrojowych - każda pełna uroku.

Tradycyjnie wystawy malarstwa towarzyszą także promocji nowych numerów Czasopisma Artystycznego „Nestor”. 5 maja odbył się tu wernisaż Antoniny Dudkiewicz, 19 lipca – Jadwigi Sałagi, a 13 października – Stanisława Dobrowolskiego. Interesująco prezentowały się też prace Adama Białego (malarza mieszkającego w Żółkiewce), który 22 listopada w Galerii Collegiata wystawił 12 swoich obrazów i 11 grafik. Ponieważ jest nauczycielem, obok własnych prac, pokazał również 28 dzieł swoich uczniów. To nie była pierwsza wystawa tego artysty. Ma on znaczący dorobek artystyczny, a jego obrazy znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach.

Obok tak pięknie prezentowanej sztuki plastycznej, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie otwiera również podwoje dla sztuki słowa – na przykład organizuje spotkania autorskie. Dobrze się tu czują poeci i miłośnicy poezji oraz wszyscy ci, którzy cenią literaturę. 9 maja 2016 r. w ramach Roku Anny Kamieńskiej ogłoszonego przez Czasopismo Artystyczne „Nestor” odbyło się spotkanie poświęcone tej znanej poetce, wywodzącej się z Krasnegostawu. Zorganizowała je Marzena Mariola Podkościelna, która zaprosiła do biblioteki  Jarosława Trześniewskiego-Kwietnia – sędziego, pisarza i przyjaciela poetki. Goście zaproszeni na spotkanie mogli wysłuchać wierszy Anny Kamieńskiej. Odczytano także specjalny list od wnuka poetki - Jakuba Śpiewaka – który nie mógł przybyć tego dnia do Krasnegostawu.

Działań tego rodzaju jest w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie znacznie więcej. Przypomniano jedynie te, w których uczestniczył bibliotekarz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Uczestniczył i naocznie przekonał się, że artystyczną duszę mogą mieć nie tylko ludzie, ale i… niektóre biblioteki.

Fotografie: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie