Uczennice pracujące na zajęciach bibliotecznych zrealizowały w ciągu ostatnich tygodni kilka ciekawych zadań. Koniec listopada upłynął pod znakiem obchodów 160 rocznicy śmierci Adama Mickiewicza. Oliwia Leszczyńska, Aleksandra Buta i Agnieszka Lewandowska z klasy 2PT przygotowały z tej okazji wystawę poświęconą poecie - dobrały odpowiedni materiał ilustracyjny i przykładowe wydawnictwa oraz zadbały o oprawę graficzną ekspozycji. Natomiast Anna Lewandowska z klasy 1BTP wykonała gazetkę "Pan Tadeusz na ekranie", która przypomniała dwie najbardziej znane ekranizacje "Pana Tadeusza" - w reżyserii Andrzeja Wajdy (z 1999 roku) i Ryszarda Ordyńskiego (z 1928 roku). Obie ekspozycje doskonale uzupełniają się. Zwiedzający mają okazję zestawić oryginalny tekst epopei z jej filmowymi adaptacjami, porównać przedwojenne fotosy z filmu z ich bardziej współczesnymi odpowiednikami, a także przypomnieć sobie literacki dorobek wieszcza. Natomiast dla bardziej dociekliwych w najnowszym numerze "Ziarna" przygotowano felieton z cyklu "Filigranowe opowieści".

Czytelnicy mogą być nieco zaskoczeni, że najbardziej znany polski poeta był też... zawodowym bibliotekarzem. Podczas grudniowych zajęć bibliotecznych uczennice wykonywały ozdoby świąteczne i doskonaliły umiejętności plastyczne. Oliwia Leszczyńska skupiła się na konstruowaniu bożonarodzeniowych wianków z orzechów i szyszek. Ozdabiała je złotym lub srebrnym lakierem i koralikami. Aleksandra Buta wykonała uroczy witraż z aniołem, natomiast Anna Lewandowska zaangażowała się w przygotowanie świątecznych kartek. Podczas zajęć można było dostrzec w bibliotece pewien nieporządek - na co dzień nie ma tu szyszek, orzechów, skrawków kolorowej bibuły, czerwonych koralików, srebra ani złota. Warto jednak było powalczyć z tymi niesfornymi materiałami. Uczennice miały okazję zastosować wiedzę plastyczną w praktyce, przypomnieć sobie zasady kompozycji i świąteczne tradycje, poćwiczyć umiejętności plastyczne. W efekcie powstały bardzo ładne dekoracje, które wprowadziły w bibliotece świąteczny nastrój.

Młodzież pozostająca w ostatnim czasie pod opieką nauczyciela bibliotekarza wzięła udział w anonimowym badaniu ankietowym "Tradycje świąteczne w naszym domu". Uczniowie wypowiedzieli się m.in. na temat sposobu przygotowywania świąt, stałych elementów wieczerzy wigilijnej, ulubionych kolęd, tradycyjnych potraw, a także marzeń odnośnie prezentów. W udzielonych odpowiedziach daje się zauważyć przywiązanie do polskich tradycji. Niemal wszyscy na wigilijnym stole umieszczają opłatek, sianko i naczynie dla niespodziewanego gościa. Wśród wigilijnych potraw są jedynie dania postne. Najczęściej uczniowie wymieniali: czerwony barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, karpia, śledzie oraz inne ryby (w tym tzw. "po grecku"), kapustę z grzybami, kompot z suszu, a na deser - makowce i kluski z makiem. Na pytanie o ulubione kolędy, najczęściej wskazywano: "Przybieżeli do Betlejem", "Wśród nocnej ciszy", "Cicha noc" oraz "Lulajże Jezuniu". Natomiast jeśli chodzi o wymarzone prezenty, uczniowie są na wskroś nowocześni. W ankietach zapisano, m.in.: telefony, biżuterię, kosmetyki, nowy komputer, tablet, worek treningowy, playstations, gitarę, bilet na koncert ulubionego zespołu, lustrzankę, a nawet oponę do crossa, skuter, motocykl i samochód. Cóż, święta to czas cudów. Kto wie? Jedna z osób chciałaby dostać książkę, co jest pewnym pocieszeniem dla bibliotekarza. Pojawiły się też odpowiedzi niebanalne, np. że nieważny jest sam prezent, tylko osoba, która go ofiarowuje. Ktoś chciałby też dostać pod choinkę... szczęście i dobro dla rodziny i ludzi wokół. Pozostaje mieć nadzieję, że to marzenie spełni się ku radości nas wszystkich.



Monika Nagowska