Dzień św. Mikołaja zyskał w tym roku niezwykłą oprawę. 6 grudnia w Centrum Kultury w Siennicy Różanej odbyła się biesiada literacko-plastyczna, czyli spotkanie miłośników malarstwa, poezji i muzyki.

Goście mieli okazję uczestniczyć w wernisażu prac znanej w regionie artystki - Krystyny Mojskiej, która zaprezentowała obrazy malowane farbami olejnymi i akrylowymi. Autorka prowadzi własną galerię autorską i warsztaty malarskie, jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury "Paleta". Wzięła udział w licznych plenerach malarskich, w tym również międzynarodowych. Prace Krystyny Mojskiej znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. To już kolejna jej wystawa po wernisażach w Krasnymstawie, Lublinie, Chełmie, Tomaszowie Lubelskim, Żółkiewce i Rejowcu. Tytuł tej niezwykłej ekspozycji - "Barwna kraina" - doskonale oddaje klimat prac autorki. Jak sama przyznaje, najbardziej lubi przenosić na płótno barwy jesieni. Tradycyjnie już artysta wystawiający swoje prace, przeznacza jedną z nich dla gościa wyłonionego drogą losowania. Tym razem szczęście dopisało nauczycielowi bibliotekarzowi i obraz przedstawiający wyobrażenie krasnostawskiego zamku trafił do niżej podpisanej.

Spotkanie stało się także okazją do podsumowania XII Konkursu Poetyckiego ZIARNO, w którym wzięło udział wielu poetów z całego regionu. Pierwszą nagrodę otrzymał Konrad Grochecki, drugą ex aequo zdobyli Jan Henryk Cichosz i Krzysztof Kołtun, a trzecią - Elżbieta Petruk. Jury wyróżniło także wiersze Marzeny Marioli Podkościelnej i Anny Nazar. W kategorii dla młodzieży pierwsze miejsce przypadło Ewelinie Suskiej, natomiast kolejne uczniom z Zespołu Szkół CKR w Siennicy Różanej -  Paulinie Repeć (II nagroda) i Sylwestrowi Filipczukowi (III nagroda). Przyznano również nagrody specjalne. Za debiut poetycki wyróżniony został Jan Miszczak, a za utwór poświęcony gminie Siennica Różana - Irena Tomaszewska. Specjalną nagrodę przeznaczono też dla twórcy pochodzącego z Siennicy Różanej - w ten sposób uhonorowano Urszulę Dobosz, znaną w szkole przedstawicielkę Rady Rodziców. Wyróżnieni autorzy mieli okazję zaprezentować publicznie swoje wiersze, zostaną one także opublikowane w czasopiśmie społeczno-kulturalnym "Ziarno". Po wrażeniach związanych z konkursem, publiczność wysłuchała koncertu pieśni Bułata Okudżawy przygotowanego przez Edwarda Słotwińskiego. Następnie goście wzięli udział we wspólnym czytaniu... haiku. Ta forma poetycka wywodząca się z Japonii, charakteryzuje się specyficzną kompozycją - składa się ze słów, które w sumie liczą 17 sylab i są ułożone z trzech wersach. Głośne czytanie było elementem programu przygotowanego przez kolejną bohaterkę wieczoru - Iwonę Chudobę. Haiku zostały oczywiście napisane w naszym ojczystym języku, pochodzą z tomu "Odbite w lustrze", jaki Iwona Chudoba opublikowała w 2013 roku. Spotkanie stało się także okazją do przybliżenia innej ciekawej formy - fraszek, wydanych w zbiorze pod intrygującym tytułem "O, ptaszek na suwaku".

Był to wieczór pełen wrażeń, podczas którego zaproszeni artyści zaprezentowali się z najlepszej strony i uchylili rąbka tajemnicy opowiadając o swoim warsztacie. Sztuka rzeczywiście tworzy barwną krainę pośrodku naszej codzienności. Przekonać się o tym można było również podczas III Wielkiego Kiermaszu Świątecznego zorganizowanego 10 grudnia. Ozdoby choinkowe, stroiki, kartki świąteczne, obrazy i inne ręcznie wykonane przedmioty wypełniały stoiska ustawione w sali widowiskowej Centrum Kultury w Siennicy Różanej. Bardzo wielu mieszkańców było zainteresowanych kiermaszem, który wpisał się już w miejscową świąteczną tradycję. Na kiermaszu wystąpili także aktorzy z Kół Gospodyń Wiejskich z Siennicy Różanej i Borunia. Widowiska bożonarodzeniowe w ich wykonaniu stały się atrakcją wieczoru i wprowadziły widzów w prawdziwie świąteczny nastrój.



Tekst: Monika Nagowska
Fotografie: Maria Choduń