20 listopada 2015 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyło się spotkanie ze Sławomirem Francem - autorem książki "Kazimierz Krakowiak - kapłan z powołania". Publikacja została wydana w 2015 roku, jest poświęcona postaci księdza związanego z powiatem kraśnickim oraz parafią w Gorzkowie na terenie powiatu krasnostawskiego. Ks. Kazimierz Krakowiak trafił tu jako wikariusz w 1960 roku, zapamiętano go jako pracowitego i wrażliwego kapłana, który w niezwykły sposób potrafił zjednać sobie parafian. Dla jednego z nich - obecnego prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie Tadeusza Badacha - był on nietuzinkową postacią. Młody wikary nie zachowywał się jak wielu innych nobliwych księży - jeździł wówczas na motocyklu marki Pannonia i... lubił grać w piłkę nożną.

Oprócz faktów historycznych i elementów typowych dla każdego biograficznego opracowania, książka zawiera wywiady z ludźmi dobrze znającymi księdza, anegdoty, fragmenty kroniki parafialnej, bogaty materiał ikonograficzny. Słowo wstępne do publikacji napisał bp Mieczysław Cisło. Podczas spotkania głos zabrał ks. prałat Piotr Kimak - kolega ks. Krakowiaka z Seminarium Duchownego w Lublinie, gdzie obaj otrzymali święcenia kapłańskie w 1956 roku.

Podobnie, jak bohater książki, również jej autor związany jest z ziemią krasnostawską. Sławomir Franc mieszka tu i pracuje od dwudziestu lat. Jest wszechstronnie uzdolnionym człowiekiem - ukończył studia z bibliotekoznawstwa i informacji naukowo-technicznej, uzyskał tytuł doktora w dziedzinie politologii, zawodowo pracował jako policjant i uczestniczył w Misji Pokojowej ONZ w Kosowie (służył w Jednostce Specjalnej Polskiej Policji). Ma na swoim koncie wiele publikacji z dziedziny nauk społecznych i historii, a w latach 2005-2007 prowadził zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej w Zespole Szkół CKR w Siennicy Różanej. Na promocję książki przybyło wielu gości. Oprócz ks. prałata Piotra Kimaka, obecny był również ks. dziekan Henryk Kapica oraz brat bohatera książki - Janusz Krakowiak. Gratulacje autorowi złożyli też: Senator RP prof. Józef Zając, Prorektor PWSZ w Chełmie Beata Fałda oraz Starosta Krasnostawski Janusz Szpak, a także wielu innych gości z terenu powiatu krasnostawskiego i kraśnickiego.

Na sali obecni byli też rodzice autora. Lucyna Maria Franc użyczyła wierszy do publikacji, zaprezentowała też swój debiutancki tomik poezji pt. "I tak sobie myślę...", wydany w 2015 roku. Jej utwory pięknie zabrzmiały tego wieczoru w recytacji: Jadwigi Młynek, Weroniki Pacyny, Julii Gleń i Emilii Bojarczuk z Pracowni Teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie. Obydwoje autorów otrzymało wiele gratulacji, bo książki te cieszą się prawdziwym zainteresowaniem. Również ze strony bohaterów wieczoru padło wiele ciepłych słów skierowanych do dyrektora biblioteki Elżbiety Patyk (która spotkanie zorganizowała), Krystyny Mojskiej (autorki obrazu, reprodukowanego na okładce książki o ks. Krakowiaku) i do wszystkich osób wspierających autorów. Podziękowanie otrzymała też niżej podpisana - za pomoc w przygotowaniu obu publikacji, czyli korektę językową i użyczenie swoich obrazów jako ilustracji do tomiku poezji.

Fotografie: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie