17 września 2015 roku nauczyciele z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej uczestniczyli w konferencji na temat „Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość”.  Jej organizatorem był Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie i Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli i Kadr EDUACTIV w Chełmie. Spotkanie odbyło się w nowym gmachu Chełmskiej Biblioteki Publicznej w ramach projektu „Edukacja globalna w szkole. Od edukacji globalnej do odpowiedzialności za świat”, który jest realizowany zgodnie z programem polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W konferencji wzięli udział nauczyciele z całego regionu, siennicką szkołę reprezentowała Elżbieta Krochmalska (pedagog szkolny) i Monika Nagowska (nauczyciel bibliotekarz). Podczas spotkania przedstawiono projekt Ośrodka Rozwoju Edukacji „Edukacja globalna 2015”, a także przykłady dobrych praktyk (działalność Stowarzyszenia „Dla Ziemi”). Z ciekawą prelekcją wystąpiła przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Anita Kołodyńska z Departamentu Współpracy Rozwojowej. Szczególnie interesujący był też wykład dra Wojciecha Janickiego z Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej, Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. Temat tego wystąpienia brzmiał „Konflikty globalne – co nas czeka?”. Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna Weroniki Piskorskiej oraz prezentacja materiałów edukacyjnych z propozycjami ciekawych rozwiązań metodycznych.

Współpraca szkoły z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji jest kontynuowana. Biblioteka szkolna otrzymała kilka cennych publikacji, które wzbogaciły dział metodyczny. Opracowania te dotyczą monitorowania podstawy programowej, realizacji zajęć z przedmiotu historia i społeczeństwo, przyroda i wychowanie fizyczne oraz nowej matury z języka polskiego.

Monika Nagowska