Pierwszym przystankiem w przygodzie z patronem okazały się obchody 200 rocznicy urodzin patrona, zorganizowane w Wierzenicy. Jacek Jagiełło – dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Cieszkowskiego w Siennicy Różanej - kierował lubelską delegacją, która udała się na uroczysty jubileusz, zorganizowany w Wierzenicy pod Poznaniem. W skład delegacji weszły poza tym: Monika Łukasik (dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Surhowie, mieszczącego się w dawnym pałacu Cieszkowskich) oraz Anna Horecka (główna księgowa DPS) i niżej podpisany (nauczyciel bibliotekarz z siennickiej szkoły). Z racji znacznej odległości, delegaci ze wschodniej Polski przybyli na urodziny hrabiego już w piątek 12 września. Zyskali tym samym czas na poznanie miejsc związanych z Augustem Cieszkowskim – zaledwie przed trzema miesiącami wybranym na patrona ministerialnej szkoły rolniczej w Siennicy Różanej.

Obchody 200 rocznicy urodzin hrabiego Augusta Cieszkowskiego zaplanowano na dzień później, czyli na 13 września 2014 roku. W sobotni poranek mieszkańcy spotkali się na swarzędzkim rynku z Anną Tomicką (burmistrzem miasta i gminy Swarzędz) oraz z przedstawicielami samorządu lokalnego. Dzień rozpoczął się bowiem od uroczystego odsłonięcia posągu Augusta Cieszkowskiego. Ceremonii dokonał fundator dzieła przedsiębiorca Jacek Wojciechowski - uhonorowany tytułem Przyjaciela Wierzenicy - wspólnie z panią burmistrz. Wykonawcą pomnika jest Robert Sobociński, nazwiska obu panów zostały uwiecznione na marmurowym postumencie i u podstawy rzeźby. Poświęcenia posągu dokonał ks. Tadeusz Peliński, delegowany na tę uroczystość przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Napis umieszczony od frontu cokołu w kilku słowach dobitnie wskazuje, że wysoka postać górująca nad rynkiem, to ktoś na miarę europejską: „August Cieszkowski 1814-1894 wybitny mieszkaniec ziemi swarzędzkiej, Wielkopolanin, Polak, Europejczyk”.

Po ceremonii odsłonięcia pomnika Augusta Cieszkowskiego uczestnicy obchodów spotkali się w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja w Wierzenicy. Ta świątynia – za życia hrabiego tak bliska jego sercu – wybrana została przez niego także jako miejsce wiecznego spoczynku. W gruntownie odnowionej krypcie Cieszkowskich oprócz szacownego jubilata spoczywają również jego najbliżsi. Osoby obecne na uroczystości mogły oddać im hołd, gdyż na tę okoliczność otworzono kryptę. Mszę świętą zainaugurował gospodarz parafii – ks. Przemysław Kompf, odtwarzając pokaz archiwalnych i współczesnych fotografii Wierzenicy oraz z wielką życzliwością witając gości licznie przybyłych na liturgię. Oprócz niego mszę sprawowali: ks. Bogdan Reformat, ks. dr Andrzej Magdziarz i ks. Waldemar Twardowski. W wygłoszonej homilii ks. Bogdan Reformat odniósł się do licznych zasług hrabiego Augusta Cieszkowskiego i do wpływu, jaki wywierał on na życie naukowe i społeczne XIX wieku. W pięknym wierzenickim kościele głos zabrał także JM prof. Grzegorz Skrzypczak rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Z kolei treść mowy pogrzebowej, wygłoszonej po śmierci hrabiego Augusta Cieszkowskiego, odczytał w przejmujący sposób aktor Andrzej Lajborek. Wśród gości zgromadzonych w kościele nie zabrakło przedstawicieli Sejmu RP. Na uroczystość przybyli: Bożena Szydłowska, Stanisław Kalemba i Rafał Grupiński. Przy ołtarzach stanęły też poczty sztandarowe gminy Swarzędz i Szkoły Podstawowej w Kicinie.

Po mszy prawdziwą niespodzianką dla gości był poczęstunek, zorganizowany przy kościele w niedawno oddanej do użytku wiacie. Gdy uczestnicy zasiedli za stołami lub spacerowali, delektując się posiłkiem serwowanym przez panie w uroczych śnieżnobiałych fartuszkach, na dziedziniec zajechała bryczka z samym panem hrabią Augustem Cieszkowskim. Wszedł pewnie między wierzeniczan zagadując tubalnym głosem. Ciekaw był, jak im się żyje, a przyjezdnym zadawał podchwytliwe pytania. Następnie goście wraz z jubilatem udali się do Dworu Wierzenica, gdzie w magicznej atmosferze tego miejsca zaplanowano dalszą część obchodów. Przed wejściem do dworu uczestnicy jubileuszu zastali prof. Tomasza Nałęcza - przedstawiciela kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wraz z prof. Zbigniewem Kundzewiczem zdążył obejrzeć już zabytkowe wnętrza i wyrażał swoje uznanie dla właścicieli budynku, którzy z podziwu godną konsekwencją starali się przywrócić dwór do dawnej świetności. Gdy wszyscy goście zgromadzili się już przed wejściem, dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy poświęconej Augustowi Cieszkowskiemu, umieszczonej na froncie budynku. Pamiątkową tablicę ufundował swojemu patronowi Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Odsłonięcia dokonał JM prof. Grzegorz Skrzypczak w obecności twórcy tablicy Stanisława Mystka i pracowników uniwersytetu: prorektor prof. Moniki Kozłowskiej, prof. Andrzeja Dubasa, prof. Stanisława Kozłowskiego, prof. Cezarego Bekera oraz kierującej Wydawnictwem UP Anny Zielińskiej-Krybus i redaktor naczelnej „Wieści Akademickich” Ewy Stryckiej.

Dalsza część uroczystości odbywała się już we wnętrzach dworu, gdzie w sali konferencyjnej gości powitała Anna Tomicka (burmistrz miasta i gminy Swarzędz). Prof. Tomasz Nałęcz odczytał okolicznościowe pismo wystosowane przez Prezydenta RP, a poseł Bożena Szydłowska przedstawiła treść uchwały, przyjętej przez Sejm RP 12 września z okazji 200 rocznicy urodzin Augusta Cieszkowskiego. Pani poseł przekazała także powinszowania od byłego już Marszałka Sejmu - czyli obecnego Premiera - Ewy Kopacz oraz Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej (przewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu). Podczas spotkania miało miejsce omówienie działalności komitetu organizacyjnego. Ogromna liczba przedsięwzięć została w sprawny sposób zreferowana przez sekretarza komitetu Włodzimierza Buczyńskiego. Na spotkaniu głos zabrał prof. Witold Kundzewicz, który zaprezentował okolicznościowy album pt. „Hr. August Cieszkowski” – dzieło doskonałe pod względem edytorskim - opracowane przez Ewę Jarosławę Buczyńską, Włodzimierza Buczyńskiego i Henryka Błachnio. Publikacja jest bogato ilustrowana, stanowi kompendium wiedzy o jubilacie, Wierzenicy oraz innych miejscach związanych z zacnym rodem Cieszkowskich. Egzemplarze albumu otrzymali wszyscy goście obecni na spotkaniu. Jest on dziś dostępny w miejscowych bibliotekach – w Siennicy Różanej, Krasnymstawie i Kraśniczynie.